Kui partneritel kaob silmist sära


Kas sa oled suhtes? Kui oled, siis see jutt on sulle. Kas sul on lapsed? Mitu – kaks, kolm, neli, rohkem? Igatahes oled sa lapsevanem ja seega saad väga hästi aru, millest ma rääkima hakkan.
Kui sa oled elanud oma partneriga nii kaua koos, et olete jõudnud saada 2, 3 või rohkem last, siis tõenäoliselt mäletad ka seda aega, kui lapsed olid väiksed.
Aga võib olla on su lapsed praegugi üsna väikesed?

Minul on neli last. Kui ma meenutan seda aega, kui mu lapsed olid väiksed,
siis meenuvad mulle pehmed soojad peopesad, millega mul käest haarati, pontsakad põsed, kuhu magusaid mususid sai ritta lükkida, väike higine tukk, mis õhtul padjale laotus ja magamistoa turvalise lapselõhnaga täitis. Kui imeliselt puhas on väikese lapse hing, mis ta silmist peegeldub, kui ta mulle otsa vaatab ja süles olemist vajab. Ja kui siiras on lapse maailm, mida ta oma alles omandatud keeleoskusega kirjeldada püüab!
Ma mäletan esimesi naljakas kirjaviisis ülestähendatud sõnu ning põnevaid, täiesti originaalseid lausekonstruktsioone, mida laps välja mõtleb, kui ta keeletaju alles kujuneb. Ma mäletan vannisooja tita siidpehmet nahka ja tema ingellikku lõhna. Seda tunnet, mida ainult väikse lapse armastus ema südamesse saab tekitada, olen võimeline praegugi enda seest üles leidma. 
Imelised mälestused ja südant avavad tunded! 

Kuid samas meenuvad mulle ka mõne beebi kõrval veedetud unetud ööd, pidev kiirustamine ja ajapuudus, metsik multitasking, eneseületamine, erakordne vastutus, mida lapsevanemaks olemine endas kätkeb. Tuhanded toimetused, kalender meeldetuletusi täis, toit-nõud-must pesu-mähkmed-pissipott-supipott-mähkmed-päevik-märg pesu-vihik-patsid-kakapott- balletisussid- pann-söök- nõud- joogipudel- mähkmed-poiss jalkast- pann- lutt- mähkmed- tüdruk võimlemast- pott-dusš-unejutt? Ja nii edasi ja nii edasi. Vahel oli mul tunne, et ma ei jõua, ei saa hakkama. Aga jõudsin ikkagi, võtsin ennast kokku ja tulin toime kõigega.

Või…mitte just päris kõigega.

Mõnikord, kui oravarattast hetkeks välja sain, ehmusin pulgaks – mis on saanud minu suhtest? Kas kogu selle laste, pere ja majapidamisega toimetuleku hinnaks on mu paarisuhe? Millal me viimati kahekesi väljas käisime – nii nagu mees ja naine? Millal ma üldse ennast naisena tundsin? Enamasti ikka emana….
Millal me viimati sügavaid vestlusi pidasime? Kas me oleme ikka samal lainel?
Kas me resoneerume?
Sellised äratundmishetked on ehmatavad, aga vajalikud. Sest nendel hetkedel, kui saad aru, et oled teelt pisut kõrvale kaldunud ja tasakaal on kadunud, nendel hetkedel on võimalik midagi ette võtta, et rajale tagasi saada. Mina ei soovinud oma paarisuhet igapäevarutiinile ohverdada. Ja ka minu partner mitte. Me saime teineteise tagasi.

Kuidas sinuga on?
Kas lähedus sinu ja su partneri vahel säilib ka nendel aegadel, kui on raske? Kas sa tunned end partneri poolt alati toetatuna ja mõistetuna? Või on sul mõnikord tunne, et pere eest vastutamisse kaob partneritevaheline ühendus sootuks ära?
Ja kuidas sa näed teievahelisi konflikte, mis kiirertempolises pereelus üha sagedamini esile kerkivad? Kas sa usud, et konfliktid on selleks, et õppida teineteist austaval moel argumenteerima; et saada teineteisest rohkem teada; et arendada endas välja oskusi, mis siiani on lihvimata jäänud? Või usud sa, et konfliktid on märk halvast suhtest, mis suundub lõpu poole?

Isegi kui usud seda viimast, ei maksa meelt heita! Sa ei ole üksi, paljud lapsevanemad tunnevad nii. Veelgi enam – selleks ei pea isegi lapsevanem olema, et igapäevaelu rutiin sinu paarisuhet vaikselt õõnestama hakkaks.

Väga palju paare on mulle suhteteraapias rääkinud sellest, kuidas imeline suhe oma elu armastusega hakkas vaikselt tuhmuma, kui partneritel enam teineteise jaoks aega ega energiat ei jagunud. Mõnikord on see muidugi paratamatus, et fookus viiakse partnerilt ajutiselt mujale. Kuid misiganes ka on see uus fookus, kas uus beebi, majaehitus, töökohavahetus, uued pulgad karjääriredelil – sealt tuleks ühel hetkel oma fookust hakata siiski suhte juurde tagasi tooma.
Kuidas see käib?

Kui tunned, et olete partneriga mõlemad end igapäevaeluga ära kurnanud ning teil ei jagu kas aega või energiat teineteise jaoks, siis tuleb teil oma suhet prioritiseerima hakata!  Võib olla te kumbki ei mõista teise väljakutseid ega väärtusta teise panust ühisesse ellu?

Kui sa tuled koos oma partneriga Imago paariteraapiasse või kahepäevasesse paaride töötuppa , selgitame välja, millises punktis te oma suhtega asute! Sealt edasi saame liikuda teievahelise ühenduse taasloomise juurde!
Pane hetkeks kõrvale oma hirmud ja eelarvamused! Sa ei pea olema püstihull, et teraapiasse tulla, sinu suhe ei pea rippuma juuksekarva otsas, sinu partner ei pea lahutuseks avaldust koostama. Sa võid tulla juba palju varem! Võib olla on täna see kõige õigem päev? Siis, kui asjad ei ole veel väga halvasti?